Koniec podatku PCC w Polsce – Czy mieszkania będą tańsze?

Zakup mieszkania to nie tylko transakcja z osobą sprzedającą lokal, ale także szereg dodatkowych kosztów. Wśród nich znajduje się podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który może stanowić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy zniesienie tego podatku od 31 sierpnia oznacza, że mieszkania staną się tańsze? Sprawdźmy.

Brak PCC od 31 sierpnia – Co to oznacza?

Zgodnie z nową ustawą, od 31 sierpnia br. 2-proc. podatek PCC zostanie zniesiony dla osób kupujących pierwsze w życiu mieszkanie lub dom na rynku wtórnym. Wyjątek stanowią także osoby, które mają udział w nieruchomości nie większy niż 50% i nabyły go w drodze dziedziczenia.

Ulga dla Pierwszych Kupujących

Dla wielu osób kupujących pierwsze mieszkanie, PCC bywało niemiłą niespodzianką, zwiększającą koszty transakcji o kilka tysięcy złotych. Likwidacja tego podatku oznacza nie tylko finansową ulgę, ale także mniej problemów i zaskoczeń.

Oszczędności w Różnych Miastach

W zależności od miasta, oszczędności mogą wynieść od 4-5 tys. złotych (np. Bydgoszcz, Katowice) do ponad 7-30 tysięcy złotych (np. Gdańsk, Kraków, Warszawa). W przypadku mieszkań dwupokojowych średnia stawka dla miast wojewódzkich rośnie do ponad 8 tys. złotych.

podatek pcc

Kolejna Pomoc dla Osób Kupujących Pierwsze Mieszkanie

Brak PCC to tylko jedno z ułatwień, które skracają drogę do własnego mieszkania. Osoby kupujące pierwsze mieszkanie mogą także skorzystać z programów takich jak „Bezpieczny Kredyt 2%” czy „kredyt bez wkładu własnego”.

Stracą Inwestorzy i Samorządy

Z drugiej strony, zniesienie PCC może uderzyć w inwestorów, którzy chcieliby kupić kilka mieszkań na jednej działce. Jeśli takich lokali będzie co najmniej 5, to kupując szóste zapłacić trzeba będzie dodatkowy 6-proc. podatek PCC. Samorządy także mogą stracić, ponieważ podatek PCC zasilał gminne budżety.

Czy mieszkania będą tańsze po zniesieniu podatku PCC?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, osoby kupujące pierwsze w życiu mieszkanie zyskają na tej zmianie, oszczędzając kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony, efekty te mogą być na tyle niewielkie, że trudno będzie je rzetelnie zbadać. Ponadto, nowe regulacje mogą wpłynąć na inwestorów i samorządy.

W każdym razie, zniesienie podatku PCC to krok w kierunku ułatwienia zakupu pierwszego mieszkania, co może być pozytywnie odebrane przez potencjalnych nabywców. Czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na rynek nieruchomości w Polsce.

Jedną z gałęzi naszego biznesu jest inwestowanie w nieruchomości. Dajemy naszym klientom również możliwość sprzedaży swojej nieruchomości bezpośrednio do naszej firmy, jeżeli nie będą już chcieli dłużej sprzedawać jej na rynku. Kupujemy nieruchomości w każdym stanie i na terenie całego kraju. Oferujemy przelew ekspresowy, dzięki czemu klient już u notariusza ma pieniądze za sprzedaną nieuuchomość na koncie.

Jesteśmy profesjonalną firmą, zajmującą się skupem nieruchomości na terenie całego kraju i pośrednictwem w sprzedaży na terenie województwa Świętokrzystkiego. Dzięki bogatemu doświadczeniu potrafimy szybko wycenić nieruchomość i wygodnie oraz bezpiecznie dla klienta zamknąć całą transakcje nawet wciągu kilku dni.

Usługi

Skup nieruchomości

Oferujemy skup nieruchomości na terenie całego kraju. Kupujemy każdego rodzaju nieruchomości. Jesteśmy w stanie zakończyć całą transakcje w mniej niż 7 dni.

Skup mieszkań za gotówkę

Specjalizujemy się w skupie mieszkań. Dzięki naszemu doświadczeniu szybko wycenimy mieszkanie i możemy zaoferować błyskawiczny odkup. Najpierw robimy przelew na konto, a potem dopiero następuje przekazanie mieszkania.

Nadzór inwestycji

Zarządzamy całym procesem remontu nieruchomości od A do Z.

Darmowa wycena nieruchomości online

Jesteśmy w stanie na odległość wycenić nieruchomość. Nawet do kilku godzin otrzymają Państwo wycenę.